Fokus na… Artystę!

To cykliczna impreza dla dorosłych oraz seniorów, na którą składa się oprowadzanie kuratorskie po wystawie w Galerii A oraz laboratorium artystyczne, związane z oglądaną wystawą, prowadzone przez kuratora galerii, dr Joannę Hrk. Formuła projektu zakłada w części teoretycznej zapoznanie uczestników z postacią artysty i pracami prezentowanymi w Galerii A, zwracając uwagę na przynależność artysty do określonej dziedziny sztuki i kierunku artystycznego. Omawiane są także związki prac artysty z teatrem. Zostaje przeprowadzona formalna analiza dzieła, jego technologia, kompozycja, użyte środki ekspresji, w końcu inspiracje. Po części teoretycznej, która ma formę mini wykładu i dyskusji, następuje część praktyczna, w której uczestnicy samodzielnie wykonują prace plastyczne, pozostające w tej samej konwencji i stylistyce, co prace analizowanego twórcy.

"Fokus na… Kwiecińskiego!"
Laboratorium Artystyczne dla dorosłych: Fokus na … Grzegorza Kwiecińskiego
Czwartek, 9 marca, godz. 14.00
WSTĘP WOLNY

Na spotkaniu artysta pokaże swoje różnorodne prace z zakresu scenografii teatralnej, grafiki i rysunku, opowie o swojej sztuce, trudach tworzenia, codziennych kompromisach w życiu artystycznym i osobistym.

Grzegorz Kwieciński - artysta-plastyk, performer, scenograf, reżyser teatru lalek, wykładowca Akademii Teatralnej. Od 1978 roku prowadzi własny Teatr Ognia i Papieru. Kierował też instytucjonalnymi teatrami lalek w Opolu i w Łodzi, szefował kilku teatralnym festiwalom, wciąż reżyseruje w teatrach lalkowych i dramatycznych wielu miast polskich (ma w dorobku ponad 80 realizacji teatralnych). Przyjęty do ZPAP w 1982 r. Z Łodzią związany jest od roku 1990. Wystawa Grzegorza Kwiecińskiego w Galerii A nosi tytuł: ANIOŁY i INNE ZJAWY. Jest krótką retrospektywą i wyborem niektórych działań artysty z przestrzeni ostatnich lat. Składają się na nią prace z cyklu "Piekło/Niebo" i plakaty, które towarzyszyły wybranym akcjom artystycznym Kwiecińskiego w ciągu 40 lat jego twórczej działalności a także cykl „Aniołów” i wczesne prace olejne. Znajdą się na niej zarówno „obiekty” używane w spektaklach, jak też integralne, autonomiczne dzieła sztuki. Anioły wykonane techniką collage posiadają jeszcze jedną cechę – udział przypadku. Prace te powstawały w dużej części w Krakowie, gdzie Kwieciński przebywa każdego roku przez kilka miesięcy. Mieszkając tam bywa w teatrach, muzeach, knajpkach, porusza się tramwajami i ślady tego istnienia w postaci różnego rodzaju biletów, wejściówek odnajdujemy w aniołach powstałych z kawałków różnego gatunku papieru. Można powiedzieć, że prace te są swego rodzaju „pamiętnikiem”.

Spotkanie z artystą poprowadzi kurator Galerii A dr Joanna Hrk.

 Fokus na Kwiecińskiego galeriA

 

"Fokus na… Marasińskiego!"

Laboratorium Artystyczne dla dorosłych:  FOKUS na… Cezarego Marasińskiego
Czwartek, 10 listopada 2016r.
godz. 14.00 - spotkanie WSTĘP WOLNY
godz. 15.00 - warsztaty 20 zł

Czwartek, 8 grudnia 2016 r.
godz. 16.00 - warsztaty 20 zł

Twórczość dr Cezarego Marasińskiego widzowie Teatru Lalek Arlekin mogą podziwiać od 13 października w Galerii A „w piwnicy”. Wystawa prac wykonanych w unikalnej technice - „Ebru: realistyczne w formie, kosmowi-talne w treści” będzie punktem wyjścia do rozmowy z Cezarym Marasińskim o prezentowanych pracach oraz wysłuchania arcyciekawej opowieści o jego artystycznych poszukiwaniach twórczych i filozoficznych zarazem. Uczestnicy Akademii Kultury Seniora Laboratorium Artystycznego Fokus na… usłyszą trochę o historii i technice sztuki ebru.
Azjatycką grafikę Ebru, w jej najbardziej podstawowej wersji, tworzy się rozkraplając farbę nad powierzchnią nieco zagęszczonej wody w kuwecie. Dobrze jest trzymać pędzel w jednej dłoni i uderzać nim lekko o palce drugiej ręki, jakby szukając rytmu. Każde uderzenie to dozowanie farby i zarazem charakterystyczny dźwięk. Zatem kiedy uznamy, że cały „dytyramb” już „wybrzmiał”, kładziemy na powierzchni wody kartkę papieru. Otrzymujemy unikatową odbitkę. To, co ona przedstawia, zazwyczaj przypomina przekrojony minerał, zdjęcie fragmentu kosmosu lub obrazy komórek czy tkanek.  Spotkanie z artystą poprowadzi kurator Galerii A dr Joanna Hrk.
Dr Cezary Marasiński jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie ASP im W. Strzemińskiego), od 2010 r. doktorem nauk humanistycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2013 r. ukazała się książkowa wersja jego dysertacji „Filozoficzne aspekty kultury śmiechu.”
Wykonane podczas warsztatów prace należą do twórcy.
Rezerwacje: 42-633-08-94
Fokus na Marasinskiego galeriA

"Fokus na… Jolantę Królikowską!"

Laboratorium Artystyczne "Fokus na… JOLANTĘ KRÓLIKOWSKĄ!" związane było z lalkami przywiezionymi przez kolekcjonerkę z różnych zakątków świata.

Laboratorium artystyczne dla prawie dorosłych, czyli dla dojrzałej grupy młodzieży z gimnazjum w Szczawinie, składało się z dwóch części. W pierwszej odbyło się dokładne omówienie wystawy lalek i fotografii oraz rozmowa o gatunkach lalek i ich rolach w życiu człowieka. W drugiej części – praktycznej – uczestnicy z otrzymanych materiałów: dzianiny, pasmanterii i włóczki wykonali pod plastycznym okiem dr Joanny Hrk własne lalki motanki.

Mecenasi laboratorium artystycznego:
Wamatex, Lenora,Dywilan S.A.

"Fokus na… Ożoga!"

Podczas Senioraliów wykonamy prace na papierze techniką monotypii akrylowej. To niepowtarzalna okazja wykonania unikatowego rękodzieła, a także poszerzenia wiedzy nt. sztuki, którą z przyjemnością dzieli się kurator Galerii A, dr Joanna Hrk.
Cena warsztatów: 15 zł.
Wykonane podczas warsztatów prace należą do twórcy.
Rezerwacje: 42-633-08-94
ZAPROSZENIE fokus na OŻOGA galeriA


"Fokus na… RENATĘ!"
IV Laboratorium Artystyczne związane było z pracami Renaty Gołaszewskiej-Adamczyk. Jej przepiękne lalki artystyczne w Galerii A Akwarium na górnym foyer teatru Arlekin można podziwiać jeszcze do końca marca 2016 r. Laboratorium artystyczne dla prawie dorosłych, czyli dla dojrzałej grupy młodzieży z Gimnazjum nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Zgierzu z Oddziałami Dwujęzycznymi składało się z dwóch części. W pierwszej odbyło się dokładne omówienie wystawy lalek artystycznych oraz rozmowa o gatunkach lalek i ich rolach w życiu człowieka. W drugiej części – praktycznej – uczestnicy z otrzymanych materiałów (dostępnych dzięki mecenasom: Wamatex, Lenora, Dywilan) dzianiny, pasmanterii i włóczki wykonali pod plastycznym okiem dr Joanny Hrk własne lalki-motanki. Na rozgrzewkę wszyscy wykonali króliczki na palec, a potem rozbuchane artystycznie lalki.


Tworzymy marionetki
Kurator Galerii A, dr Joanna Hrk, podczas warsztatów dla pracowników Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi udowodniła, że proste marionetki można wykonać z łatwodostępnych materiałów. Kluczem do sukcesu jest jednak wiedza na temat mechanizmów działania tych niezwykle wdzięcznych lalek teatralnych. I właśnie te tajniki zdradziła uczestnikom warsztatów, którzy nabyte umiejętności wykorzystają w swojej codziennej pracy z dziećmi.

"Fokus na… MAŁGORZATĘ!"
III Laboratorium Artystyczne
Na spotkaniu Małgorzata Górna-Saniternik zaprezentowała swoje różnorodne prace z zakresu projektowania mody i rysunku, ceramiki, opowiedziała o sztuce, trudach tworzenia, codziennych kompromisach w życiu artystycznym i osobistym.
Twórczość Małgorzaty Górnej-Saniternik widzowie Teatru Lalek Arlekin mogą podziwiać na co dzień, ponieważ to właśnie ona jest autorką secesyjnego malarstwa na szklanej klatce schodowej oraz barwnych postaci arlekinów i klaunów na ścianie górnego foyer. To spod jej ręki wyszły także pastelowe portrety trzech dyrektorów Arlekina.


"Fokus na… INEZ!"
II Laboratorium artystyczne związane było z pracami Inez Krupińskiej. Jej miękkie rzeźby w Galerii A Akwarium na górnym foyer teatru Arlekin podziwiano od września do końca grudnia 2015 r. Seria aniołów szytych z lnianego, surowego płótna, o skrzydłach jak poduszki, twarzach jakby wyjętych z bizantyjskich ikon. Artystka do ich zdobienia dobierała rzadkie materie, czasem kunsztowne dodatki i biżuterię. Laboratorium artystyczne dla dorosłych składało się z dwóch części. W pierwszej odbyło się dokładne omówienie wystawy: rzeźb, lalek aniołów i „przestrzennych ilustracji" do kart tarota. W drugiej części – praktycznej uczestnicy z otrzymanych materiałów (miękkie poduszki, tkaniny, koronki, włóczki, itd.) wykonali pod plastycznym okiem dr Joanny Hrk własnego miękkiego anioła lub diabła.

"Fokus na… WILKONIA!"
I Laboratorium artystyczne poświęcone było Józefowi Wilkoniowi, artyście, którego prace można było oglądać na wystawie „Nietoperz, nie ryba, nie teatr” w Galerii A od marca do końca czerwca 2015. Omówione zostały zarówno prace malarskie – akwarele będące ilustracjami do książek – jak i „przestrzenne ilustracje", czyli rzeźby-obiekty z drewnianych bali i blachy. W części praktycznej uczestnicy z otrzymanych materiałów – surowe deski, kora, wióry, patyki, tektura oraz innych naturalnych surowców wykonali własny obiekt plastyczny inspirowany pracami Wilkonia.