Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt 2017

kolaz NOWY malyteatr

III MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZTUKI ANIMACJI AnimArt      ŁÓDŹ  29.09-05.10.2017 r.plakat2017mniejszy

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt jest obecnie największym i jedynym wydarzeniem w Polsce, kompleksowo poświęconym sztuce animacji. Ideą festiwalu jest wzmocnienie rangi tej wielce pracochłonnej, szlachetnej i wymagającej dziedziny sztuki, która w dobie cyfryzacji i mediów zaczyna powoli odchodzić w zapomnienie, zarówno w teatrach lalek, jak i przy produkcji filmów. Jego misją jest prezentowanie najwartościowszych zjawisk i trendów we współczesnej animacji, konfrontowanie dokonań artystów polskich, europejskich i światowych, związanych z teatrem lalek i filmem animowanym, a przede wszystkim prezentacja niezwykłych efektów pracy animatorów. Zamysłem organizatorów festiwalu jest wyszukiwanie spektakli i filmów, które łączą te dwie dziedziny sztuki, bardzo często przenikających się nawzajem. 

Animacja według twórców AnimArtu to sztuka i rzemiosło, talent i cierpliwość, to dziedzina, której piękno w dużej mierze kształtowane jest poprzez wzorzec, tradycję i kontynuację tego cennego artystycznego fachu zgodnie z prawidłami relacji "mistrz-uczeń".

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt daje światowym twórcom możliwość zaprezentowania przed polską publicznością kunsztownej sztuki animacji. Są na niego zapraszani mistrzowie w swojej dziedzinie, dlatego dla krajowych twórców to niepowtarzalna okazja do przyjrzenia się technikom ich pracy w celu implementowania nowoczesnych i niespotykanych na gruncie polskim rozwiązań. Z drugiej strony prezentowane są dokonania młodszych wiekiem i doświadczeniem artystów, którzy mogą podpatrywać, poszerzać widzenie animacji i kształcić własną technikę. Zróżnicowanie grona zaproszonych artystów zarówno pod względem doświadczenia, specjalizacji czy kręgu kulturowego daje ogromny potencjał ukazania szerokiego spektrum gatunków i technik animacyjnych, tj. marionetkowa (oddana do użytku w grudniu 2014 roku główna sala widowiskowa Teatru Lalek Arlekin ma unikatowe w skali kraju możliwości animacyjne np. umożliwia granie lalkami podwieszonymi na prawie trzymetrowych niciach); teatr cieni; bunraku; lalki żyworękie; maska; lalki stolikowe; kukły; mupety; lalki trickowe a także animacja animantów nieoczywistych, takich jak przedmioty codziennego użytku.

Różnorodność artystów i stosowanych przez nich technik owocuje również wielością tematów, w tym twórczą interpretacją klasycznych dzieł polskich i światowych. Tradycja łączy się na AnimArcie z nowoczesnością, młodzi adepci zawodu mogą szukać inspiracji u mistrzów animacji, a ci drudzy korzystać ze świeżego spojrzenia na sztukę, prezentowanego przez studentów i absolwentów szkół artystycznych.
Głównym celem artystycznym festiwalu jest jednak nie tylko demonstracja mistrzowskich osiągnięć animacji, ale także poszukiwania takich dzieł, w których osobne dziedziny sztuki, takie jak film i teatr, przenikają się, czerpiąc z dokonań i rozwiązań technicznych drugiej dziedziny. Takie ustawienie festiwalowej selekcji, czyli konfrontowanie animacji teatralnej z filmową i poszukiwania wspólnych płaszczyzn tworzenia, czyni to wydarzenie interdyscyplinarnym i unikatowym, nie tylko w skali Polski, ale także świata.

W zakresie animacji filmowej dominującą techniką będzie tzw. animacja poklatkowa (ang. stop motion), gdyż jest ona najbliższa technikom teatralnym. Filmowany obraz powstaje w przestrzeni rzeczywistej, a animowane formy swój rodowód wywodzą z technik teatralnych.
Festiwal AnimArt jest w pewnym sensie kontynuacją i ewolucją organizowanych przez teatr dwóch potężnych festiwali: (od 1999 r.) Międzynarodowego Festiwalu Solistów Lalkarzy i (od 2006 r.) Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Ulicznej „TrotuArt”. Oba były wysoko cenione zarówno przez publiczność, jak i władze czy media.

***

W trzeciej edycji AnimArtu zobaczymy 26 teatrów z 12 krajów, w 33 pokazach na 3 scenach Teatru Lalek Arlekin i na rynku łódzkiej Manufaktury. Zebraliśmy w jednym tygodniu najciekawsze spektakle dla najmłodszych, rewelacyjny zestaw przedstawień dla dorosłych i przedstawiania familijne - dla każdego widza. Poza przedstawieniami ze świata, zaprezentujemy też to, co najbardziej wartościowe powstało w polskim teatrze lalkowym w ostatnich sezonach.
W 2017 roku powracamy do pierwotnej idei konkursu. Stąd spektakle będzie można oglądać w kilku nurtach. Cykl prezentacji widowisk Re//Master – to nasze pokazy mistrzowskie. Zespoły, które jeszcze nigdy nie gościły w Polsce, ale które w Europie i na świecie, cieszą się już ogromnym uznaniem. Będzie to więc jednyna możliwość, żeby zobaczyć międzynarodowy zespół francuskiego teatru Plexus Polaire z przedstawieniem „Cendres/Ashes/Proch” dla dorosłych, wyprodukowanym przy współudziale jednego z najgenialniejszych lalkarzy świata Philippe`a Genty oraz rewelacyjną wersję „Mahabharaty” hinduskiego teatru Katkatha Puppet Arts Trust, wykorzystującą różnego rodzaju lalki, maski, taniec i grę w żywym planie. Oba zespoły zostały w tym i poprzednim roku wyróżnione specjalnymi grantami na produkcję teatralną przez największy festiwal teatrów lalkowych na świecie – w Charleville-Mezieres. W Re//Animacjach, czyli cyklu konkursowym, zobaczymy nie mniej uznane przedstawienia i teatry – z Polski, ale także z Chile, Włoch, Niemiec, Izraela, Argentyny, czy Hiszpanii – są wśród nich m.in. teatr Silencio Blanco, UnterWasser, Ariel Doron, Compagnia Walter Broggini czy Cinema Sticado. W plenerze planujemy nasze Re//Akcje, czyli kilkukrotnie wyjdziemy do widzów z teatrem w przestrzenie miejskie – po dwa występy dadzą Amanitas, Los Fuegos i The Wallers. W ciągu dnia, w inauguracyjny weekend zaprosimy najmłodszych do naszej Re//Publiki, czyli festiwalowego AniMiasteczka Animacji – na Rynku Manufaktury, gdzie każdy będzie miał okazję porozmawiać z twórcami, na co dzień pracującymi z lalkami i spróbować swoich sił w tej atrakcyjnej i wymagającej dziedzinie sztuki. Dla zainteresowanych szerzej problematyką współczesnej animacji razem z PolUnimą przygotowujemy Re//Aktywacje, czyli panel dyskusyjny pt. „Polski teatr lalek a awangarda”, z udziałem dużej grupy gości, polskich szefów i reżyserów teatrów lalkowych i teatrów animacji.
Po szczegóły zapraszamy do programu AnimArtu. Spędźcie ten tydzień z nami! Teatr jest tam, gdzie AnimArt!

***
Zespoły teatralne AnimArt 2017

Re//Master - pokazy mistrzowskie:
Plexus Polaire (Francja)
Katkatha Puppet Arts Trust (Indie)
Re//Animacje – pokazy konkursowe:
Silencio Blanco (Chile)
Cinema Sticado Collective (Hiszpania)
Compagnia Walter Broggini (Włochy)
Ariel Doron (Izrael/Niemcy)
Valeria Guglietti (Argentyna)
UnterWasser (Włochy)
Associazione Culturale La Bottega Teatrale (Włochy)
Bajkamela (Serbia)
Laura Bartolomei (Włochy)
The Galilee Multicultural Theatre (Izrael)
I Burattini di Luciano Gottardi (Włochy)
Manija Teatro (Hiszpania)
Teatr Figur Kraków (Polska)
Teatr Puppetterra (Polska)
Studio i-art-i – Tadeusz Wierzbicki (Polska)
Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze (Polska)
Teatr Animacji FalkoShow (Polska)
LALE.Teatr (Polska)
Grupa Coincidentia (Polska)
Teatr Lalki i Aktora Kubuś (Polska)
Teatr Lalek Arlekin im. H. Ryla w Łodzi (Polska) – poza konkursem
Re//Akcje:
Teatr Amanitas (Czechy)
Teatr Ognia Los Fuegos (Polska) 
The Wallers (Polska)

***

JURY III MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU SZTUKI ANIMACJI AnimArt 2017

HANS HARTVICH-MADSEN (Dania) – Prezydent Unima-Denmark
PAVEL HUBIČKA (Czechy) – Scenograf teatralny
ZBIGNIEW NIECIKOWSKI (Polska) –  Marszałek Rady PolUnima, dyrektor Teatru Lalek "Pleciuga" w Szczecinie

WERDYKT JURY (CZĘŚĆ TEATRALNA) - III MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU SZTUKI ANIMACJI AnimArt 2017

***

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt ma w swoim programie także części konkursowe. Do teatralnego cyklu konkursowego Re//Animacje zakwalifikowano 20 spektakli teatralnych.
Międzynarodowe Jury przyzna w nim nagrody finansowe:
GRAND PRIX w wysokości 2500 USD - dla najlepszego spektaklu, ufundowane przez Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group
Nagroda za najlepszą animację
Nagroda za nowatorskie podejście do sztuki lalkarskiej
Nagroda dla najlepszego aktora-lalkarza
Nagroda za najlepszą scenografię
Nagroda za najlepszą oprawę muzyczną

***

PROGRAM FESTIWALU ANIMART 2017 -
WWW.ANIMART.PL

HARMONOGRAM (*PDF)

ZAPRASZAMY TEŻ NA FB https://www.facebook.com/FestiwalAnimart/

***

Wstęp na spektakle teatralne odbywające się w Teatrze Lalek Arlekin jest biletowany. Rezerwacji będzie można dokonywać on-line lub poprzez Dział Organizacji Widowni od 1 września 2017 r.
tel. +48 695 087 008, tel. +48 42 632 58 99, biletyrezerwacja@teatrarlekin.pl
Bilety na spektakle dla dzieci - 15 zł
Bilety na spektakle dla dorosłych - 20  zł
Bilety na inaugurację festiwalu (Księga dżungli) oraz zakończenie i pokazy mistrzowskie (Plexus Polaire oraz The Katkatha Puppet Art Trust) - 25 zł
Karnety - 300 zł

***

Biuro Festiwalu mieści się w siedzibie Teatru Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi 
90-718 Łódź, al.1 Maja 2, tel./fax 42 633 08 94, email: sekretariat@teatrarlekin.pl lub animart@animart.pl

AnimArt 2017 ODBYWA SIĘ DZIĘKI:

ORGANIZATORZY

 logo przezroczyste  logo black

 WSPÓŁORGANIZATORZY

 polunima logo  LDK czarny  Logo CeTA pl jasne to

PATRONAT HONOROWY

 Prezydent Miasta Lodzi Hanna Zdanowska  PisfPol3

DOFINANSOWANIE

 mkidn 01 cmyk
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

logo wer horyzont zhaslem pl kolor rgb
Zadanie jest współfinansowane z dotacji otrzymanej od Urzędu Miasta Łodzi 

 visegrad fund logo blueDofinansowano ze środków Funduszu Wyszehradzkiego

SPONSORZY

 Compensa RGB tlo


PATRONAT

 legalna kultura czerwien  Film Commission Poland LOGOTYP wersja podstawowa EN copy


PARTNERZY

logotypy 02 logotypy 04        
 manufaktura  logo new  sppa logo pl Foolmoon RGB cierne horizontalne logo wer podst zhaslem pl kolor rgb  
 logo bleu white  primanima  nckf logo podpis 1 IIC colore varsavia  Lodz awangarda znak  


PATRONAT MEDIALNY

 Wyborcza pl nowe logo 655  kalejdoskop red  TVP3 Lodz podst  logo radio lodz logo czasdzieci jpg xxl TuLodz logo Png filmpro
 PLASTER logo portalu POZIOM  e teatr temp  LOGO Teatr dla Was  SFP www logo w.podstawowa dZIENNIK TEATRALNY Film TV Kamera magazyn filmowy 2014 NEW

***

ZOBACZ: II MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZTUKI ANIMACJI ANIMART 24-30.09.2016 - PREZENTACJA (*PDF) oraz PODSUMOWANIE (*PDF)

ZOBACZ: I MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZTUKI ANIMACJI ANIMART 19-24.09.2015 (*PDF)