„O, choroba!” to projekt zakładający realizację spektaklu i działań wokół tematu wyjątkowej książki graficznej pod tym samym tytułem. Obszerny, trzymający w napięciu komiks dla dzieci podejmuje niezwykle trudny temat choroby onkologicznej – po raz pierwszy – w sposób dosyć nieszablonowy. Jej bohaterkami są fikcyjna 12-letnia Adela i jej choroba, ale książka powstała na podstawie prawdziwych opowieści dzieci zmagających się z nowotworem oraz tych, którym udało się już wrócić do zdrowia.

„O, choroba” to wydawnictwo, jakiego wcześniej na rynku książki dziecięcej nie było. Zostało stworzone w 2021 roku charytatywnie przez tandem cenionych twórców: pisarza Bogusia Janiszewskiego i ilustratora Maksa Skorwidera. Wydawcą książki była Agora dla Dzieci oraz Fundacja ISKIERKA (będąca pomysłodawcą książki), która od lat opiekuje się dziećmi chorującymi onkologicznie. Książka jest skierowana do czytelników w wieku powyżej 9 lat i podejmuje trudny temat choroby onkologicznej w sposób całkowicie unikatowy – w czasem zabawnej, czasem smutnej formie komiksowej, pełnej zwrotów akcji i niespodziewanych przygód. Sami twórcy, wydawcy i pierwsi recenzenci – czyli dzieci, podopieczni Fundacji – mówią o tej książce, że to KOMIKS, KTÓRY OSWAJA RAKA. Nie deprecjonuje powagi sytuacji, w jakiej znajdują się jej bohaterowie, ale w doskonały i empatyczny sposób pokazuje świat ich oczami. Świat, który chce być zdrowy, normalny, pełen nadziei i życia. Świat zza okien szpitala, który można wytłumaczyć innym przez metafory życia codziennego lub… poprzez całkiem dosłowne analogie. W sposób fachowy a jednocześnie zrozumiały dla młodych czytelników tłumaczy, na czym polegają choroby i co się dzieje w organizmie, który walczy z nowotworem. Pokazuje też pełne zaskakujących wydarzeń i niezwykłych zabaw codzienne życie małych pacjentów. Jego główna bohaterka - Adela - ma 12 lat, psa Pusię, brata Olka i uwielbia taniec. I wszystko byłoby świetnie, gdy nie to, że pewnego dnia pojawia się u niej dziwna staruszka o imieniu Choroba. To za jej sprawą Adeli przestaje smakować kakao, dziewczynka ma coraz mniej sił, a wreszcie po serii badań słyszy to okropne słowo na r…

Wydawnictwo było konsultowane ze specjalistami z zakresu psychologii, onkologii i hematologii ale przede wszystkim – przez jej młodych bohaterów. Otrzymało Nagrodę Główną w kategorii „Książka dla dzieci 8-17 lat” w XX edycji Konkursu „Świat Przyjazny Dziecku” Komitetu Ochrony Praw Dziecka w 2022 roku, Nagrodę w plebiscycie blogerów „Lokomotywa” w 2022, Wyróżnienie w konkursie Nagrody Polskiej Sekcji IBBY – „Książka Roku” 2021, Nominację do Nagrody Miasta st. Warszawy w 2022 oraz Nagrodę Edytorską Dobre Strony 2021.

Przedstawienie pod roboczym tytułem „O choroba!” i otaczające je wydarzenia mają być projektem, który z jednej strony pozwoli skierować uwagę na potrzeby osób chorych a z drugiej strony na potrzebę zrozumienia, co dzieje się w ich organizmach. Będzie teatralną i bardzo atrakcyjną wizualnie afirmacją nadziei, ogromną dawką energii dającej wsparcie osobom chorującym i dawką wiedzy dla osób, które często nawet nie były w życiu w szpitalu...

PREMIERA PROJEKTU
15 września 2024 - Duża Scena

REALIZATORZY SPEKTAKLU
REŻYSERIA i ADAPTACJA - Tomasz Maśląkowski
SCENOGRAFIA: DEKORACJE, KOSTIUMY, LALKI - Magda Hueckel
MUZYKA - Grzegorz Mazoń
DRAMATURGIA - Lena Frankiewicz

PARTNER GŁÓWNY
Fundacja Iskierka

PARTNERZY PROJEKTU
Fundacja LALE.TEATR
Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi
Quatronum

PATRONAT HONOROWY
Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej

PATRONAT MEDIALNY
Radio Łódź

Zadanie „O, choroba!” powstaje w ramach dofinansowania programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży”

przyznana kwota dofinansowania - 89000 zł

Zadanie jest współfinansowane ze środków Miasta Łodzi

przyznana kwota dofinansowania - 18700 zł